Trennipäevik: kolm kuud hingetu, aga nagu hakkaks vaikselt edenema

271019.PNG

Panin natuke hullu see nädal ja mõtlesin üle tüki aja täitsa nädala trennipäeviku teha. Nimelt kukkus kuidagi niimoodi välja, et eelmise nädala pühapäevasest jõusaaliringist alates tegin mingeid trennilaadseid tooteid 7 päeva jutti ja täna piirdusin vaid kõnniga (mis tormituultes küll kohati vastutuult nõjatudes tuigerdamist meenutas).

Hõiskasin juba nädala alguses, et esmaspäevane ujumistrenn oli üle igasuguste ootuste mõnus – õhupuuduse asemel tuli vastu vana hea sportlik pingutus. Ma polnud küll arvestanud, et koolivaheajal on plaanilised trennid pausil, aga selle asemel ujulas laagrid sees ning peaaegu kõik ujumisrajad päev läbi kinni. Eufooria ujumismõnust varjutas õnneks ruumipuuduse ning suure hurraaga käisin ujumas ka teisipäeval ja see oli täpselt sama mõnus.

Kolmapäeval mõtlesin puhata, aga läksin lõpuks lõunal jõusaali. Olin seal ihuüksi ning lasin tavapärast suurte üldkehaliste harjutuste ringi läbi.

Neljapäeval mõtlesin puhata, aga sain uued jooksupüksid kätte ja pidin neid testima minema. Mõnus kuiv ja vaikne ilm oli, panin end liigagi soojalt riidesse ning avastasin enda pööraseks rõõmuks, et õhupuuduse piir tundub ka jooksul nihkunud olevat – ei julge veel väita, et kadunud või kadumas, aga midagi nagu paraneks. Tegin igaks juhuks ikka oma 5+2,5 süsteemi, aga jooksuosas sain teha rõõmsaid spurte ja sikuhüppeid ning pulssi vaevata lausa 150 juurde lükata. 130 pulsi juures õhuahmimise asemel meeletult värskendav vaheldus küll!

Niimoodi seda kogemust kirja pannes ma kõlan endale täieliku invaliidina, aga ilmselt mõnda suvalist arvutitööd tegevat inimest, kes päevas hädapäraselt mõni tuhat sammu liigub, ei mõjutaks see häälepaela teema õieti üldse. Olen ka kõikvõimalikke materjale lugenud, kus on alles viimastel aastatel hakatud teadvustama, et häälepaela halvatus pole “lihtne” hääleprobleem, vaid sellega kaasneb suur emotsionaalne ja sotsiaalne pinge (eks selliseid “avastusi” tehakse paljude tervisehädadega, et tervisehädad mõjutavad patsiendi kogu elu).

Frustration, isolation, fear, and altered self-identity were primary themes permeating patients’ experiences. Frustrations related to limitations in communication, employment, and the medical system. Sources of fear included a loss of control, fear of further dysfunction or permanent disability, concern for health consequences (eg, aspiration pneumonia), and/or an inability to call for help in emergency situations. (Allikas)

Igatahes vaikselt-vaikselt julgen juba loota, et häälepael taas elule tärkab, sest hommikuti on ka rääkimisel juba päris normaalne tunne – isegi kui see pealelõunaks taas tundmatuks kriuksuks ära pöörab (mitu tuttavat, kellega kaua kohtunud pole, on päris ära ehmatanud).

Igatahes tagasi liikumise juurde.

Reedel mõtlesin puhata ja piirduda koeraga kõndimisega (üks viimaseid superilusaid ilmu oli), aga Jaanus läks õhtul hilja ujuma ning lõpuks vedasin ennast kaasa. Ja lõpuks oli see väga tore, sest bassein oli jumala tühi, saime mõlemad oma raja, tegin väga mõõduka pingutusega oma otsad ära ning tempo ja enesetunne oli endiselt super. Ahh, selline rõõm!

Laupäeval mõtlesin ausalt puhata, aga päev läbi oli nii õudne ilm, et käisin lõpuks õhtul jõusaalis, et natukenegi enesetunnet värskendada. Vaatasin trenažööril YouTube’i kogunenud videosid, käisin kergemate raskustega kogu keha üle ja läksin siis päriselt koju puhkele.

Ahjaa, täpselt kolm kuud täitus hääle kadumisest ka. Juhhei!

Pühapäeval pakkisin kogu elu autosse, sõitsin läbi tõusva tormi maale vanemate juurde ning tegime emaga tormis kõnnitiiru. Terve järgmise nädala veedan Saaremaal trenni- ja puhke”laagris”, mille jaoks pakkisin kokku vist kõik erineva pikkuse ning soojusega trenni- ja õueriided. Õnneks oleme Rüütlis nagu alati, ehk kui ilmad õuesolekut ei soosi, saab alati toas saunatada ning ujuda. Ja lihtsalt puhata! Ma ei jõua ära oodata.

Üks kommentaar “Trennipäevik: kolm kuud hingetu, aga nagu hakkaks vaikselt edenema

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s