Kui parim uudis on see, et see pole eluohtlik

Nonii, poisid ja tüdrukud! Mul on kuhjaga häid uudiseid oma sellesuvise tervisesaaga kohta. Esimene hea uudis – ma polegi ülemõtlev simulant. Teine hea uudis (tsiteerides klassikuid): “Aga see pole eluohtlik.”

Hea teada, et mu valikute skaala juba sinna äärmusesse jõudnud on.

Millest ma ometi räägin? Olen siin kordualt halanud, et juulis kadus mul hääl lihtsalt ära. Sealjuures enam-vähem samal ajal kadus ka võhm. See ei tundunud mulle algusest peale tavalise häälekaotuse moodi, aga kannatasin tervelt kuu aega perearsti ootame-vaatame-äkki-läheb-ise-üle mantrat, kuni kannatus katkes ja sain suunamise kurguarstile.

Järgmised kuldsed sõnad: “Äkki te räägite liiga palju.

Agh!

Läks veel kuu mööda ja jäärapäise hüpohondrikuna sebisin ennast järgmise kurguarsti jutule. Või noh, pikka juttu meil polnud – ta pani mu esimese asjana tooli istuma ja lasi nina kaudu sondi kurku.

Ja teatas seejärel kohe, et üks mu häälepael on lihtsalt kutu. Finiito! Lihtsalt lebab seal ja ei tee midagi. Nägin videost ka – päris rõve oli. Meditsiinilistes terminites on tegu häälepaela halvatuse või närvikahjustusega ja sellega kaasnevad sümptomid nagu:

 • Hingamisprobleemid
 • Hääle ja hääleulatuse kadumine
 • Raskused neelamisel (söök-jook läheb “valesse kohta)
 • Õhupuudus rääkimisel
 • Võimetus kõvasti rääkida
 • Okserefleksi kadumine
 • Takistused köhimisel

Mul on need põhimõtteliselt kõik.

Kuna esimese arsti poolt tunnistati kurk terveks, seostati neid vahepeal terve assortii muude potentsiaalsete hädadega, alates kilpnäärmest ning lõpetades südameprobleemidega, ehk tuuritasin läbi nii kopsuspirograafiad kui südame ultrahelid ja raiskasin ära umbes kolme eluea jagu Haigekassa raha.

Nüüd hakkab mu peale kuluma veel teine sama palju, et välja selgitada, millest see tekkis ning kas ja mida teha saab. Tõenäoliselt on põhjuseks mõni suvaline infektsioon ning parimal juhul see taastub siiski ise poole aasta jooksul ära. Kui ei taastu, ei taha ma edasi mõeldagi, sest ma saan aru, et hääle mõttes oleks vaja häälepael siis n-ö kinnisesse asendisse fikseerida, et teine häälepael sellega vähemalt kinni saaks minna. Võhma mõttes oleks vaja ilmselt risti vastupidist… Taas, imelised valikud.

Mis see trenni mõttes tähendab? Iseenesest mul on hea meel, et lõpuks mingi seletus leidub ja ma polegi lihtsalt ülemõtlev hädavares. Trenni mõttes on lood muidugi nutused, aga mingil määral ma siiski liikuda saan. Probleem tekib stabiilse aeroobse liikumisega, ehk jooksu, rattasõidu, krooliujumise ja kiirema kõnniga.

Olen üritanud end sellest seni läbi treenida, aga nüüd tean, et pole mõtet. Vahetasin nt sörgipüüdlused 5 minutit sörki ja 2,5 minutit kõndi intervallide vastu, et mingigi kübe jooksumõnu kätte saada.

Hästi sobivad jõusaal ja konnaujumine, aga viimasest tekkis mul nüüd ujuja põlv, ehk vaheldumisi üritan siiski kroolida ja kui poole raja peal ära hakkan uppuma, vahetan taas konna vastu välja. Raske on see spordisõltlase elu, kui enam sporti teha ei saa!

Ma ei lasku siin nendesse hingepiinadesse ja vaimuheitlustesse, mis sellise kadalipuga kaasnevad. Selguse saamine oli ühelt poolt kergendus, aga ikka tikub pähe mõte, et äkki see ei lähe ise üle. Okei, avalike esinemiste ja koolitamistega oleks suht lõpp. Suht pekkis. Aga… igasuguse kestvusspordiga oleks siis ka lõpp. No see mõte lõi mind esimese hooga isegi rohkem jalust maha, kui rääkimise pool, sest 30-aastaselt tundub väljavaade, et keha on, töötab ka, aga õhku pole, lihtsalt mõistusevastane.

Igatahes üritan säilitada positiivset meelt ja näis, mis järgmine uuringute moodul näitab. Naersin täna, et käin kliinikumis juba nagu tööl ja see pole isegi naljakas.

2 kommentaari “Kui parim uudis on see, et see pole eluohtlik

  1. Googeldades pole midagi välja tulnud ja ennekõike panustan veel sellele, et ehk taastub ikka ära. Muidugi kui ei peaks taastuma, on järgmine mure leida arst, kes võtab mu liikumisvajadust tõsisemalt, kui see, et “see pole eluohtlik – ärge lihtsalt sattuge paanikasse”. 😀

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s