Maraton Eesti Vabariik 100

Käisin nüüd seal Võidupüha POOLmaratonil ära. Mingi kergekujulise vaimutegevuse häire tõttu mõtlesin veel mõni aeg tagasi, kas vahetada see täisdistantsi vastu välja, aga õnneks ei jõudnud ma selles osas tegudeni.

img_20180622_234341_0821744367418.jpg
Reipalt starti suundumas. Päike!

Eile algas suvi ja muidugi tähendas see kohe külma, paduvihma ja tuult. Täna jätkus suveilm tõusvas joones, ehk kohale jõudis selline suvetorm, et tuhanded majapidamised olid elektrita ning poolmaratoni stardis kilgati, et Pärnus oli kurikuulsa jaanuaritormi sarnaselt jõgi vahepeal nii kõrgele tõusnud, et osa rada oli vahepeal vee all. Õnneks oli see vesi vähemalt õhtuks ära taandunud, aga selle asemel lehvisid puuladvad tuules, hommikust saadik oli peksnud paduvihmahooge ning eriti kahju oli mõelda maratoonaritele, kes Torist saadik paarkümmend kilomeetrit üle lageda põllu otse vastutuult pidid pressima. Ainus positiivne nähtus oli see, et tõepoolest palav ei olnud.

Enne starti ma õieti sooja ei teinud, torkasin tuules laperdama rinnanumbri kuidagi külge, ajasin natuke tuttavatega juttu, võtsin ühe geeli ära ning seisin siis ülejäänud rahvaga stardikoridori. Stardist läksin ära kohe tasa ja targu, hoides tempo 5:30 juures. Päeva plaan oli tegelikult mõnusa enesetundega lihtsalt alla 2h poolmaraton ära vormistada. Spoiler: ei juhtunud neist ei seda head tunnet ega alla kahte tundi. 😀

Kui tavaliselt on Võidupüha maratonil minu jaoks raskeim osa see liivane-puujuurikane Raeküla mets, siis seekord hakkasin juba poole peal aimama, et see on vist täna parem osa. Ja ega sealgi ülearu mõnus ei olnud – ikka vana hea liiv-liiv-liiv, juurikad, liiv, künkad, liiv jne. Samas 6. kilomeetril metsast nina välja pistes lõi tuul nagu sein vastu ning kogu minu lootus, et vähemalt jõeäärne osa tuleb pärituult, sai kiire kriipsu peale.

Raudtee äärne teetammil jooksmine oli selles mõttes isegi päris halastav, et tamm varjas osa tuult ära. Tempo püsis endiselt 5:30 kandis, pulss nõks üle 170 ja kõik oli suht okidoki. Päris vahva oli veel 8.-9. kilomeetrini, kui mulle veel tundus, et ohsapoiss, joosta on ju tore.

Pildiotsingu haha good one gif tulemus

Ja siis pöörasime Papiniidu silla alt päris jõe äärde Jaansoni rajale. Kui ma arvasin, et enne oli tuul kõva, siis surprise motherf*cker! Üritasin esiteks elu eest ühele suuremale pundile sappa võtta, aga ei saanud neid kätte ja ei tahtnud ennast päris rihmaks ka pingutada. Seejärel jäin lihtsalt selle stiihia kätte üksi rabelema nagu feministlik tragöödia ühes piinarikkas vaatuses. Hoopis parema meelega oleks paari suurema mehe varjus tiksunud, aga alati pole jooksujumal nii helde.

Jõeäärne osa oli vist vaimselt kõige kurnavam, sest see lihtsalt ei saanudki läbi. Sain vahepeal paar piserdust vihma, tuul muudkui undas, kõik oli hall, rõve, tuuline, hall, tuuline-tuuline-tuuline nagu mõni halb eesti film. Ainult sabapidi lohistatav surnud koer oli puudu. Kõige tipuks hakkas mu tempo ära kukkuma ning pulss kukkus samuti 10. kilomeetrist 160ndatesse ära.

Põgus kergendus saabus Vallikraavi kandis, ehkki päris kade meel oli finiši suunas jooksjaid vaadata, kui endal üle kolmandiku veel ees oli. Korra sattusin kaklema ühe jooksurajal mulle peale tagurdava autoga, aga ei suutnud sellel hetkel enam isegi väga ärrituda.

Täielik sein saabus pärast jahisadamat jõesuudmes. Kui ma arvasin, et enne oli tuul kõva, siis surprise motherf*cker vol 3000! See oli esimene kord, kus ma tõsimeeli kaalusin kõndima hakkamist ning ainus koht, kus kilomeetriaeg läks üle 6min/km. Distantsi keskmine tempo oli selleks hetkeks juba 5:40 kandis ning ainus soov oli selle õudusega lihtsalt lõpuni jõuda.

Rannapargis oli tuul endiselt vastu, sest noh… midaiganes. Sel hetkel ei üllatanud mind enam miski. Kuursaali juures möödus minust kursaõde, kelle võtsin tänulikult jäneseks, sest muidu oli liiga suur oht täitsa käega lüüa ning kõndijatega kaasa kulgeda.

img_20180622_205110_3451551905296.jpg

Esimene tuntav taganttuul saabus Terviseparadiisi kõrval, aga seal oli tuulekoridor nii võimas, et oleks mind esimese hooga ninali lükanud. Täiesti. Uskumatu. Õnneks oli siis vaid veidi üle kolme kilomeetri jäänud. Panin pärast viimast joogipunkti natuke hoogu juurde, pulsi venitasin taas üle 170 ja hakkasin eemal minevat kursaõe selga püüdma. Mingi imega jõudsin talle finišiks peaaegu järgi, ehkki ilmselt kordades kehvema enesetundega, kui tema.

Finišikoridoris jõudsin veel rahvasummas ergutavatele vanematele lehvitada, kimasin siis üle joone ning kõndisin otse edasi, et mitte mõnda medalineidu täis oksendada või mõnel muul vahval moel sellele kaunile elamusele punkti panna. Iga aasta ma kirun seda Võidupüha maratoni ja ikka iga aasta olen seal kohal kui kolm kopikat. See vist ongi see vanadus ning arenemisvõimetu aju.

220618_MEV100_539_web
Finišist minema kimamas (Laura Toomesoo)

Jooksu aeg tuli kella järgi imelised 2:00:00. Laseme sellel nüüd hetke settida. Kaks tundi ja ei sekunditki ühele või teisele poole. #blessed Muidugi ametlik aeg oli 11 sekundit aeglasem, sest panin kella käima kujuteldavast stardipakust. Isegi see mind ei päästnud.

Igatahes megaõudne jooksuelamus jälle üle elatud ning nüüd veedan oma õhtut tuule käes saadud peavalu valutades ning googeldades, miks ma nii muna olen, et pulssi kõrgemal ei suuda hoida. Google kusjuures paljastab, et kõigil teistel maailmas on täpselt vastupidine probleem. Samas eks on asi tempotrenni puudumises ning pean sellega nüüd suvel edasi tegelema. Kokkuvõttes oli seda lõputut vastutormi arvestades isegi kobe jooks.

img_20180622_234355_3141310499823.jpg
Ilusa Crafti jooksusärgi sain ka

Tallinna maratonile ei taha üldse mõeldagi.

Kokku siis järgmised ilunumbrid:

  • aeg 2:00:00 (ametlik 2:00:11)
  • distants 21,09 km
  • keskmine tempo 5:41 min/km
  • keskmine pulss 168
  • running index 51
  • kiireim kilomeetriaeg 5:27, aeglaseim 6:02
  • teine pool oli esimesest 2:50 aeglasem

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s