Minimalistlik spordigarderoob, ehk mida lihtsurelikul aastaringseks liikumiseks tegelikult vaja on

Mulle ei meeldi poodides käia. Ja kui šoppamispisik haruharva nina tõstab, piisab kiireks võõrutuseks ühest tiirust poodi. Enamasti kulgeb see käik taktis:

 1. lähen poodi
 2. lähen närvi
 3. lähen koju tagasi

Mingit vahelduse ihalust mul riiete osas ka pole, sest kui see ühiskondlikult vähegi aktsepteeritav oleks, käiks ma vist iga päev samade asjadega (mis ideaalmaailmas võiks olla pidžaama).

Suurimat rahuldust pakuvad mulle kvaliteetsed asjad, mis hästi teenivad ja mis mind eelkirjeldatud šopingu-limbosse niipea tagasi ei sunni. Näiteks vaatasin just oma talviseid jooksu/suusa/lumesrullimispükse, mille soetasin juba üle kolme aasta tagasi ning mis on siiani ideaalses korras. Tegelikult on enamik minu igapäevases kasutuses olevaid spordiasju aastaid vanad ja õnneks või kahjuks ei näita veel mingit otsasaamise märki.

Isegi kui vahepeal tekib tunne, et võiks ka omale midagi uut, motiveerivat või edevat soetada, lõppeb see inspiratsioon enamasti esimeses “spordipoes”, kus minu meelest üritatakse müüa kõike, ehk lõpuks ei midagi. Seega olen rahul, et mu olemasolev varustus mind hästi teenib ja soovin sellele pikka iga.

Igapäevariietuse osas kogub populaarsust capsule wardrobe või minimalist wardrobe kontseptsioon, mille järgi piisab enamikeks elujuhtumiteks käputäiest hästivalitud esemetest. Umbes sellise mudeli olen saavutanud aastatepikkuse katsetamisega just spordiriiete osas, millega saan kaetud enamiku oma matka-, jooksu- ja muid liikumisvajadusi. Teadupärast käin ma regulaarselt jooksmas aasta läbi iga ilmaga ning niisama looduses liikumas samuti.

Kui päris talimatku harrastada või mingi spetsiifilisema alaga tegeleda, oleks vajaduste nimekiri ilmselt pikem, aga minu keskmisest aktiivsema lihtsureliku vajaduste jaoks on neist enam kui küll. Panen oma töökindla kombo siia kirja ka, sest eriti spordiga alustajatele võib tunduda, et enne liikuma hakkamist on üüratu nimekiri asju lihtsalt hädavajalikud. Tagantjärele oleksin soovitanud iseendal nii mõnegi asja lihtsalt ostmata jätta – või kohe kallima, aga õige asja osta.

Aastaringses kasutuses

 • Nike Pro kahekihilised lühikesed püksid, kus all on lühikesed retuusid ning peal hõljuvam veniv lühikese püksi kiht. Kasutan jooksuks, rattasõiduks, Bodypumbiks, soojadeks matkadeks jne.
 • Paar t-särki, millest esimene valik on alati ühelt võistluselt saadud suvaline no-name spordisärk.
 • Üks pikkade käistega Karrimori jooksusärk.
 • Pikad Nike basic mustad jooksuretuusid (kasutan nii joostes kui nt joogas).
 • Kvaliteetsed jooksusokid on küll üks asi, mille usku ma olen pööranud isegi oma vanemad. Lemmikud on olnud ühe kallimad Crafti hõõrumisvastased sokid ning praegused lemmikud on hoopis Decathloni odavpoest saadud õhukesed Kalenji sokid (midagi taolist). Decathloni soovitan Euroopas reisides igal juhul pilgu peale visata. Lisaks kasutan Nike’i õhemaid mudeleid.
 • Shock Absorberi jooksurinnahoidjad. Omajagu kallis küll, aga absoluutselt iga senti kuhjaga väärt.
 • Peaaegu läbipaistev õhuke kapuutsiga Karrimori “kilekas” jakk.
 • Õimg_20171120_144025_9351543686301.jpghuke Icepeaki jope, mis on käigus tööl, kodus, puhkehetkel ja täiesti müstiliselt hästi vastu peab (sh igast sopast kiirpesuga jälle puhtaks läheb).
 • Nike’i jõusaalikindad, mida kasutan Bodypumbis ning suviti ka rattaga sõites.
 • Terve hunnik erinevas kulumisastmes tosse (ühelt maalt kolivad need nt rattaga kruiisimise või kanuus leotamise tossudeks). Brändidest taas Nike ning Mizuno.

Külmema aja varustus (ehk olenevalt olukorrast suvel ka 😀 )

 • Crafti (suusa?)püksid, mis on tuulekaitsega ja veidi veekindlad. Kasutan neid nii +5 kraadiga koera jalutades kui enam kui 20 külmakraadiga joostes. Samuti on need teeninud nii Võhandu maratonil kui augustikuisel Viru Folgil (sest ma olen liiga vana inimene, et evida mingit festivali-autfitti, kui on vaja päev otsa +9 kraadiga õues passida 😀 ).
 • Crafti fliis – mugav, ilus, praktiline. Olenevalt temperatuurist kannan kas niisama, kileka, jope või parkaga. Kõrge kaelus soojendab enamasti ka kaela ära.
 • Icepeak’i softshell jope väga külma ilmaga jooksmiseks (alla panen fliisi). Tagantjärele tarkusena oleksin selle veidi pikema ostnud, sest külm kipub allservast sisse pressima, aga tol hetkel polnud poes ka midagi valida.
 • Üks õige kvaliteetne Buff, mis käib vastavalt olukorrale pähe või kaela. Kui seda on vaja nii pähe kui kaela, on mul üks no-name buffilaadne toode veel olemas.
 • Crafti jooksusõrmikud – nii külma ilma pole veel ette tulnud, et neist ei piisaks.
 • Crafti talvised jooksusokid, mida jooksmiseks kasutan väga suure külmaga, aga niisama pikemat aega õues olemiseks muul ajal ka.
 • Jooksumüts, mis käib pähe ainult päris korralike külmakraadidega.
 • Rademarist ostetud jäänagad, millega iga tossu vajadusel libedakindlaks saab muuta (tundus mõistlikum variant kui osta ühed jäänagadega tossud, sest jalg tahab ju tossu osas tegelikult vaheldust saada).
Türi-Tori kiirlaskumise stardis. Seljas-jalas on suusapüksid, fliis, Icepeak’i jope ja Buff. Jalas veel soojad jooksusokid ja veidi veekindlam jooksutoss, käes ema roosimustrilised aiatöökindad. 😀

Ilmselt annaks igapäevases kasutuses olevate asjade nimekirja paari eseme võrra veelgi kärpida, aga pikki, lühikesi, õhukesi ning sooje kihte kombineerides on eeltoodud nimekirjaga võimalik ennast tõesti absoluutselt iga ilmastiku ning väga laia valiku (õue)tegevuste jaoks riidesse panna. Samuti on näha, et kvaliteetset varustust saab igast hinnaklassist, aga mõned esemed tulevad ühel firmal paremini välja kui teisel. Nt pükste osas pole minu meelest Nike’ile vastast (ja taas on mugavuse vahe hinda igati väärt), aga lemmiksokid on mul odavaimad ning kileka puhul ei oska ma ka midagi paremat tahtagi.

Siiski olen sunnitud möönma, et kallimad asjad siiski enamasti on kvaliteedilt paremad ja enne võib neist tõesti ära tüdineda, kui need loomulikku surma ära surevad. Kui siia veel lisada enamasti kordades parem kandmismugavus, siis tundub mulle soodsam osta üks tõeliselt korralik asi, mitte mitu erinevat, mis lõpuks kuskile sahtlisse tolmu koguma jäävad või vähem kui aastaga topiliseks/luitunuks jne lähevad. Muidugi kui trenni teha harva või näiteks hoolsalt kaalu langetada, on soodsama valiku riietest enam kui küll. Samas kui minu moodi igapäevaselt sporti teha, on mõni 70-eurone ese lõppkokkuvõttes soodsam valik, kui mitu 20-30-eurost ostu näiteks H&M’ist.

Mis nii palju kasutamist ei leia

 • Oktoobris koera jalutamas – peaaegu samas riietuses nagu Türi-Toril.

  Terve ports erinevaid sporditoppe, mis mingil põhjusel lihtsalt pole lemmikuks saanud. Samas mõnel matkal või kuumamaareisil, kus iga natukese aja tagant särgist higi välja võib väänata, kulub see varu ära ikka.

 • Nike Tempo kahekihilised lühikesed püksid, mille pealmine kiht ei veni ja seetõttu pole nii mugavad. Kasutan peamiselt väga kuuma ilmaga jooksudel.
 • Mingid suvalised no-name buffid, sest üle kahe neid niikuinii korraga ei kasuta.
 • Üldse pole kasutust leidnud soe pesu. Muidugi see pole mul kõige mugavam ost ka, aga ka kõige külmemal talvel on aktiivseks liigutamiseks erinevate muude kihtide kombineerimisest piisanud.
 • Tegelikult ka softshell jope ning pikkade käistega jooksupluus. Neist esimene pole väga mugav ja samas on suurt külma ka päris vähe. Jooksupluus kipub sageli kihtide kombineerimises vahele jääma (nt t-särgi, shortside ja kileka järel tuleb sageli fliis+shortsid ning sealt edasi t-särk+pikk retuus).

Mida ma veel tahaks

 • Veekindlaid tosse. Kuna ma neid poes eriti näinud pole ja netist tellida ammugi ei julge, siis on ost praegu tegemata jäänud.
 • Päris pakse hanges istumise pükse. Samas pole meil siin aastaid juba õiget hangegi nähtud.

Ja ongi kõik. Eelnev varandus on mul kokku kogutud muidugi aastatega ning vajaduse tekkides, aga üldiselt võin öelda, et olen sellises seisus, kus midagi otseselt enam puudu polegi. Samuti tundub praeguse kandmiskogemuse põhjal, et midagi pole ka niipea vaja välja vahetada.

Pildiotsingu outside is free tulemus
…aga hea varustus f*cken helps

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s