Jooksuturismi ideed, ehk minu lemmikjooksuringid üle Eesti

Mulle meeldib ühildada jooksu ning looduses käimist, seega võtame Jaanusega sageli ette jooksumatku Tartu lähiümbruse paikadesse ning Eestis reisideski on jooksuasjad enamasti kaasas. Aja jooksul on meil välja kujunenud traditsioonilised marsruudid, mida ikka ja uuesti ette võtame. Järgnev nimekiri ei ole pingerida:

1. Pühajärv Valgamaal

Olenevalt marsruudist on see 11-13 kilomeetrit pikk, ent ise eelistan viimasel ajal joosta seda ainult mööda kergliiklus- ja sõiduteid, mis teeb ringi pikkuseks 11km. Tegemist on profiili mõttes päris väljakutsuva rajaga, ent selle korvavad kuhjaga võrratud järvevaated pea igal aastaajal. Ainult talvel on kergliiklusteed enamasti jää all ja kitsavõitu sõidutee servas jooksmine paras väljakutse.

Hõiva.PNG

2. Viljandi järv

Pildil on Suurjooks ümber Viljandi järve marsruut, mis on kokku 12km, aga tegelikult on võimalik olenevalt aastaajast ning mudasusastmest varieerida ringi ka mööda järve äärset terviserada. Taas on tegemist päris mägise profiiliga rajaga, mis samas pakub palju häid vaateid järvele ning Viljandi linnale. Samas on rada porisel ajal suhteliselt läbimatu ja selle asemel võib järve lõunakaldal joosta hoopis mööda maanteeserva, mis ringi palju pikemaks ei teegi (kaardil maanteed nr 53 ja 52). Teisalt väsitas lumine terviserada meid kord talvel nii ära, et tulime poole jooksu pealt otse üle järvejää – nii head lossimägede vaadet ei saa vist kuskilt mujalt.

Hõiva.PNG

3. Saadjärv Tartumaal

Saadjärve ring on omamoodi masohhistlik, aga tänu voortele mõnusat avarust pakkuv. Stardime tavaliselt Jõgeva maantee äärsest parklast ja hakkame jooksma Äksi suunas. Tiheda liiklusega Jõgeva maantee ääres saab joosta kergliiklusteel ja väiksematel kõrvalteedel maanteeservas, mis kokku annab 17km. Vaatamisväärsusteks ongi lisaks järvele endale Äksi kirik, Kukulinna mõis, Saadjärve mõis ning viimase kõrval asuvad hobusetallid, mille voorte nõlvadel laiuvad koplid tekitavad tunde, nagu ei olekski parajasti Eestis. Masohhistlikuks teevad jooksu piiiiikad tapvad tõusud ja kui tuul juhtub ka veel vastu olema, puhub see üle laiade väljade eriti kõvasti. Päris demotiveeriv on rühkida ülesmäge ning tugevas vastutuules ja terve aeg näha, et sirge tõus jätkub veel umbes viis kilomeetrit. Samas proovisime viimati joosta hoopis päripäeva (nagu ka Saadjärve suvejooksu marsruut läheb) ning see tegi pikki aeglasi tõuse hoopis vähemaks.

Hõiva

4. Ring ümber Pärnu

Pärnusse on viimastel aastatel rajatud nii palju mõnusaid kergliiklusteid, et linna parimatele piirkondadele on võimalik joostes mugavalt tiir peale teha. Marsruudi pikkus on taas 11km ja enamasti alustame seda Pärnu rannapargi lähistelt. Sealt saab kulgeda mööda rannapromenaadi Tervise Paradiisi juurde ja edasi mööda rannakarjamaade serva Papiniidusse. Raja tüütuim osa on liiklusrohke Papiniidu tänava kaudu mere äärest jõe äärde pääsemine, ent sellele järgnev Jaansoni rada kompenseerib kogu eelneva ebamugavuse. 4-5 kilomeetrit jutti saab nautida avaraid jõevaateid, vesiroose ning pardikesi, samuti põnevat jõeäärset arhitektuuri ja lõpuks mere lähedal vallikääru ning (jahi)sadama kanti. Jooksu viimane osa möödub taas rannapargis ja kui Papiniidu jupp välja arvata, saab peaaegu terve jooksu teha autoliiklusega kokku puutumata.

Hõiva.PNG

5. Kuressaare rannaalad

Kuressaares peatudes jooksen alati sama ringi esiteks ümber jahisadama ning piiskopilinnuse, suundudes seejärel GOspa tagant mereäärsele kergliiklusteele. Ehkki rada pöörab seejärel merest suhteliselt kaugele, saab teistmoodi elamuse hoopis kaunist Loode tammikust. Kui tahta pikemat tiiru teha, võib ringi pikendada Nasvani (või suisa Mändjalga) joostes, ent kaardil nähtav elamusterohkeim osa on kokku 9km pikk.

Hõiva.PNG

6. Tamula järv Võrus

Selle ringi võtame sõbrannaga vähemalt korra suve jooksul ette ja tavaliselt veel tema kodu juurest startides, mis kokku annab 17-kilomeetrise ringi. Ainult järve ümber joostes on distantsiks 10km ning joosta saab suhteliselt laugel maal nii männimetsa vahel kui avaraid järvevaateid nautides.

Hõiva.PNG

Nagu näha, on enamik neid jooksuringe umbes 10 kilomeetri ringis, ehk hea enesetunde jooksuks päris paras pikkus. Radade ühisnimetajaks on ka head vaated, väike oht auto alla jääda ja lahtiseid kurje koeri pole neil samuti ette tulnud. Samas hoiame kogu aeg heade marsruutide osas silmi lahti, ehk igasugused soovitused on teretulnud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s