GPS-spordikell Polar M200

Oma esimese pulsikella ostsin üle nelja aasta tagasi ja kuna keksisin tol ajal peamiselt rühmatrennides, sai selleks lihtne Suunto M2. Esialgu kasutasin seda vaat et igas trennis ja peagi võisin puhtalt enesetunde põhjal öelda, kus vahemikus pulss parajasti on. Samuti oli pulsivöö kasutamine minu jaoks jube ebamugav, vöö vajus pidevalt kuskile taljele, kus see enam hästi ei mõõtnud ning peagi jäigi vöö kappi niisama seisma. Kasutasin trennide salvestamiseks Endomondot ja joostes ajas see distantsi ning kiiruse mõõtmise osas asja igati ära.

Kui paar aastat tagasi tulid turule esimesed randmelt pulssi mõõtvad kellad, oli tegemist sellise uuendusega, mille peale olin valmis uue kella soetamise peale mõtlema. Siiski olid hinnad toona nii krõbedad, et pidasin targemaks natuke tehnika odavnemist oodata. Olin küll mitu korda murdumise äärel, et osta Garmin Forerunner 235, ent pidasin enam kui 300-eurost hinda siiski kalliks. Samuti meeldis mulle aktiivsusmonitor Polar A360, aga sellel puudus jälle GPS. Kuna üks pulsikell juba oli lihtsalt seisma jäänud, pidasin seda pigem toredaks mänguasjaks, millega trenni jälle huvitavamaks teha.

Jäin ootama sellist kella, millel oleks randmelt pulsi lugemise ning GPS funktsioon ja mille hind jääks 200 euro piiresse. Esimene sellistele tingimustele vastav kell Eesti turul oli Garmin Forerunner 35, aga selle puhul ei istunud mulle jälle kella välimus. Viimaks langes valik just jooksjatele mõeldud Polar M200 mudelile, mille sain kätte peaaegu esimesel päeval, kui see üldse poodi müügile saabus, ehk 2016. aasta jõuludel. Kella hinnaks oli toona (ja on ka praegu) ca 149 eurot. Praguseks olen seda pool aastat igapäevaselt kasutanud ning veendunud, et tegin enda jaoks täiesti õige valiku.

Üldandmed

 • Nutikas GPS-spordikell randmepõhise pulsianduriga
 • Ööpäevaringne aktiivsuse jälgimine
 • Telefoni märguanded otse randmel
 • Polar Flow salvestab ja analüüsib treeninguid
 • Veekindel – ole aktiivne iga ilmaga

Disain

Esiteks jättis kell mulle poes natuke kobaka mulje, sest pulsiandur on kella alt veidi eenduv. Samas kandes harjusin sellega peagi ära ning kannan seda siiani iga riietuse juures iga päev. Ehkki selgelt on tegemist spordikellaga, on see siiski piisavalt lihtsa voolujoonelise kujuga ja ühevärviline ning kontorikleidiga koos silma ei karju.

Kella sisu läpaka küljes laadimas

Kell ise koosneb sisseehitatud USB otsikuga kella osast ning ühes tükis äravõetavast kummirihmast. USB otsiku kaudu käib nii laadimine kui arvutiga sünkroonimine, seega on väga mugav seda otse arvutisse, akupanka või isegi autolaadijasse torgata. Valisin omale punase rihmaga mudeli, aga põhivalikus on veel must rihm ning juurde saab osta sinist, kollast ning valget rihma. Kartus, et punane kummirihm kiiresti määrduma hakkab, ei ole samuti õnneks tõele vastanud.

 

 

Pildiotsingu polar m200 tulemus
Rihmade valik. Ise kaalun lisaks veel sinise rihma ostmist.

GPS ja randmelt pulsi lugemine

GPS ning randmelt pulsi lugemine olid minu peamised ootused ja töötavad õnneks väga hästi. Olen lugenud arvustusi, kus öeldakse, et näiteks karvasel randmel näitab pulss vahepeal aiateibaid, ent mul sellist muret õnneks pole. 🙂 Samuti ei tasu kella väga randmekondile panna. Sain randmelt pulssi lugeda ka talvel pakasega, aga sättisin siis kella täpselt käiseotsa ja kinda serva vahele. Siis tuli kasuks ka eelpool nimetatud eenduv pulsiandur, sest see n-ö muna kella all ulatus igal juhul randmeni, kui ka õhuke kiht riiet kella serva alla nihkus. Pulsinäidud tunduvad ka igati tõele vastavat ja sama on näidanud erinevad võrdlustestid, mida netist leida võib (näiteks see Marathon100 test). Pulsinäidu leidmine on peaaegu momentaalne ning minu suureks üllatuseks võtab see pulssi isegi ujudes.

GPSi leidmisega enamasti probleeme pole, kuigi mõnikord pean hea mitu minutit maja ees seisma, kuni kell ühendust otsib. Kui ühendus on juba leitud, siis trenni ajal pole kunagi juhtunud, et GPS signaal vahepeal ära kaoks (erinevalt näiteks telefoni spordiäppidest). Samuti tundub GPS pikemate sujuvate distantside jaoks väga täpne. Staadioniringide või ujumisotsade mõõtmisel ma seda täppisteadusena ei võtaks ning vahepeal ühe koha peal jõutrenni tehes näitab kell hiljem, et tehtud sai suisa paar kilomeetrit liikumist. Ainus asi, mida vahel juurde igatsen, ongi siseruumides täpse kiiruse ja vahemaa mõõtja, ent kuna teen 99% oma jooksudest õues, ei ole see mulle isiklikult mureks.

Kasutamismugavus

Kella on trenni ajal väga mugav kasutada ning kõiki trenni ajal nähtavaid vaateid ja andmeid saab oma maitse järgi Polar Flow keskkonna Sports profiles (paremal üleval nurgas oma nime alt avanevas rippmenüüs) lehel muuta. Samuti saab muuta kella valikus olevaid spordialasid, sest esialgu on kellas jooks, jõutrenn, erinevad venitused jmt, ent enda eelistustest lähtuvalt panin vaikimisi valikusse näiteks rattasõidu, ujumise ning kõndimise. Muidugi saab trenniliiki hiljem Flow keskkonnas ka muuta.

Polar Flow keskkond

Eelnimetatud Polar Flow keskkond pole ei häirivalt ebamugav ega hiilgavalt imeline. Esialgu ei ühendanud kell end kuidagi mu mobiiliga ära, aga see probleem lahenes täielikult, kui ostsin parema telefoni. 😀 Kuna aeg-ajalt tuleb kell niikuinii laadimiseks arvutisse torgata ja igal juhul on kella vaimsele tervisele kasulik seda mõnikord ka arvutis sünkroonida, ei häirinud ka mobiilivaba periood mind kuigivõrd. Nüüd telefoniga on see muidugi eriti mugav, sest kohe telefoni lähiraadiusesse jõudes ühenduvad seadmed omavahel ära ja enamasti on trenni info selleks ajaks juba keskkonnas nähtav, kui seda mobiilist vaatama tahan hakata.

Jooksuprogrammid

Minu jaoks ületas kell igasuguseid ootusi oma jooksukavadega, mida ma ostul faktoriks ei pidanud. Nimelt on võimalik omale Polari keskkonnas 5km, 10km, poolmaratoni või täismaratoni treeningkava koostada, mis arvestab sinu soovitud jooksutrennide hulka, eesmärgiks seatud jooksuürituse kuupäeva jmt. Katsetasin esimese asjana järgi 10km kava ning see andis nädalas ette erineva ülesehitusega jooksutrennid (intervall, keskmine jooks, tempojooks, aeglane sörk, pikk jooks), venitused ja jõutrennid. Venituste ning jõutrennide jaoks on võimalik Polari keskkonnast ka harjutuste videod ette võtta.

Sellel päeval, kui mingi trenn on kavas ette nähtud, ilmub trenn ka kella spordiprofiilide hulka. Näiteks on ette nähtud keskmine jooks, kus on 10 minutit soojendust 1. ja 2. pulsitsoonis, 20 minutit jooksu 3. tsoonis ning 5 minutit jahutust 1.-2. tsoonis. Kell ütleb esiteks ette, millise ülesehitusega trenn on ette nähtud ning trenni ajal annab vibratsiooniga märku, kui ettenähtud ajavahemik hakkab täis saama või pulss ettenähtud tsoonist välja kaldub.

Eriti mugav on see kindlasti algajatele või minusugustele laiskadele jooksjatele, kes ise kava tellida või läbi mõelda ei viitsi – võtad lihtsalt kella ette ning jooksed selle ära, mis parajasti kästud on. Sellest, kuidas nende kavade järgimine minu jaoks esiteks läks, peaksin kirjutama küll pikema postituse, ent näiteks on see motiveerinud mind intervalle jmt mitmekesiseid trenne tegema. Asi on nii lihtsaks tehtud, et ühtegi vabandust neist viilimiseks lihtsalt pole. 🙂 Kindla ülesehitusega trenne saab “ehitada” ning kalendrisse lisada ka ise, seega on võimalik sisse toksida ka treeneri ette nähtud trennid.

Arengu jälgimine, ehk Runners Index

Kellal on Polari keskkonnas arengu jälgimiseks näitaja nimega “Runners Index”. See arvutatase jooksu pulsi ning kiiruse järgi ja kõrgem näit peaks väidetavalt tähendama paremat vormi. Mingit arengut see kindlasti näitab, aga nii tark see muidugi pole, et keskkonna erinevusi arvesse võtta. Näiteks paranes mu indeks hüppeliselt siis, kui kevadel lõpuks lumi ja jää ära sulasid. 🙂 Kuiva jaheda aprilli alguse aegu oli mu indeks jooksvalt suisa 60 kanti (50+ on juba ühtlane eliittase), aga ilmade soojenedes kukkus see kõvasti allapoole, mis on selgelt seotud temperatuuri tõusuga, mitte võhma vähenemisega.

Aktiivsusmonitor

Üks eriliselt pikk sõitude- ja kohtumisterohke tööpäev, kui “teenisin” välja neli noomitust paigalistumise eest 🙂

Aktiivsusmonitori funktsioon ei olnud mulle oluline, sest olin kindel, et aktiivsusega mul niikuinii probleeme ei ole. Kellaga sain sellele ka kinnitust, sest see on seadistatud kõrgeima taseme aktiivsuseesmärgile ja keskmiselt saab see igapäevaselt täis 120%. Natuke aega oli päeva analüüsi, une kestust jmt isegi huvitav vaadata, ent praeguseks jälgin vaid päevaeesmärgi täitmist ja vahel une kestust. Päeva eesmärk motiveerib mõnikord õhtul veel koeraga pikemalt jalutama, kui tol päeval protsent täis pole tulnud. Samuti annab kell vibreerimisega märki, kui olen töölaua taha või diivanile pikemaks ajaks vedelema jäänud.

Aku kestvus

Aku kestvus oli üks faktor, mis mind selle kella suunas kallutas, seest tänu mitte-värvilisele ekraanile lubatakse sellele igapäevase tunniajase treenimise korral 5-6-päevast kestvust ning jutti treenides kuni 6 tundi. Kella esimesel kasutuspäeval läksin kohe Pekist Prii jooksumatkale ja kella aku suri kaks kilomeetrit enne finišit ära (stardist oligi möödunud umbes 6 tundi). Rolli võis mängida ka külm ilm, aga peamiselt oli süüdlaseks ilmselt see, et uut mänguasja pidevalt uudistasin ning erinevate vaadete vahel klõpsisin. Samuti ei saanud ma aru, et kella teatud asendisse tõstes süttib ekraani valgustus tööle, mis omakorda akut kulutab. Hiljem oskasin selliste asjadega juba arvestada näiteks külmas pooltühja akuga pikalt joostes. Veel vähendab aku kestvust trennikava jooksude ajal käiv vibratsioon, aga tegelikult saab seda Polar Flow keskkonnas Sports profiles lehelt maha võtta.

Üldiselt tundub aku kestvus lubadustele vastavat, sest ma ei mäleta kuigi palju kordi, kui aku päriselt tühjaks oleks saanud. Pika aja peale võib probleemiks saada ilmselt Pekist Prii taoliste pikkade ürituste lõpuni vedamine, sest aku igal juhul ajapikku väsib, ent loodetavasti on see aeg veel kaugel.

Kokkuvõttes olen ostuga siiamaani täiesti rahul ja leian, et selle hinna eest on kella enam kui küll. Praegu Eesti turul olevatest isenditest tundub see olevat parima hinna ja kvaliteedi suhtega. Kindlasti leidub kõvasti võimekamaid isendeid, mis annavad ette veel rohkem infot ja näevad efektsemad välja, ent ma pole kindel, et hobijooksja jaoks oleks need lisad hinna kasvuga proportsioonis. Kõik head omadused kokku teevad sellest ühe igavesti vahva ja truu kaaslase paljude erinevate spordialade jaoks.

 

 

4 kommentaari “GPS-spordikell Polar M200

 1. Heii! Leidsin su postituse oma murele lahendust otsides. Nimelt ostsin samuti endale Polar m200, kuid ma ei suuda seda telefoniga ühildada. Kirjutasid oma postituses, et aitas see, et ostsid parema telefoni.. mul on telefoniks Samsung S6, mis ei tohiks nii vana olla oma näitajatelt. Mis telefon sul enne oli ja mille sa ostsid, et ühildamine õnnestus? 🙂

  Meeldib

  1. Mul oli enne Samsung J3 2016, mille kohta poes väideti, et see mu algeliste vajaduste jaoks täiiiiiiiesti piisav on. Muidugi selgus kasutades, et selle sisemälu on tegelikult täiesti olematu (mida ma toona kontrollida ei taibanud) ja see elab nüüd ilusat elu mu ema käes, kes telefoniga tõesti õieti midagi peale lehelugemise ei tee. 🙂 Samas ühildus kell jumala normaalselt mu elukaaslase ürgvana Galaxy A3-ga, mille sisemälu on samuti väike, seega ei oskagi öelda, milles asi täpselt oli. Praegu on mul Honor 8 ja ühtegi muret pole ühildumisega olnud – enamasti syncib telefon kellaga kohe ära, kui nad “kohtuvad”, ilma et peaksin seda ise üldse algatamagi.
   Oled sa mõne teise telefoniga proovinud, kas need leiavad üksteist üles? Sinna telefoni peab siis muidugi Polari äpi tõmbama enne.

   Meeldib

   1. Sõbranna mingi uuema iPhone’ga ühildas kenasti ära. Hetkega leidis telefoni üles. Mu telefoniga see, et mingi het k nagu korraks viskaks selle sünkroonimisringikese, aga kaob hetkega. Telefon täiesti töökorras ja pole mind siiani ühegi asjaga hätta jätnud. Tegin siin telefonile tehaseseadmete lähtestamise, kuid tundub, et ka sellest pole abi. Täitsa nõutuks teeb see olukord. 😀 Natuke nadi uut telefoni osta ka selle pärast.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s